Wyposażenie łazienki
Just another WordPress site

Architektura i nowoczesne budownictwo – Kładka w Mariborze / Arhitektura doo

Posted in Uncategorized  by admin
September 3rd, 2019

Arhitektura doo we współpracy z PONTING (inżynierowie budownictwa) otrzymali drugą nagrodę za propozycję konkursu sponsorowanego przez miasto Maribor w Słowenii w ramach Europejskiej Stolicy Kultury.
Udało im się umieścić mostek jednym skokiem przez rzekę o szerokości 120 m.
Więcej zdjęć i opis architekta po przerwie.
Most został ukształtowany jako szczera odpowiedź na wyróżnione urbanistyczne i strukturalne parametry zadania dotyczącego projektu.
Rezultatem takiego podejścia jest struktura, która nie chce w żaden sposób ukrywać ani upiększać tak utworzonej formy.
Również w szczegółach projekt realizuje tę samą logikę parametryczną.
Szczególny szczegół pojawia się tylko tam, gdzie jest niezbędny.
Większa troska została poświęcona projektowi zamocowania przeszklonej podniesionej poręczy, która pod względem płaszczyzny jest dostosowana do zewnętrznej płaszczyzny konstrukcji parapetu.
Proponowana kładka może być zawarta w różnych koncepcjach układu nadrzecznego, ponieważ nie ma modnej, modnej etykiety, będącej wynikiem inżynieryjnej estetyki.
Rozważając konstrukcję, która powinna odpowiadać wyżej wymienionym przesłankom, natknęliśmy się na trzy przeszkody, które najwyraźniej nie do pokonania.
Z jednej strony problem skrajnie niskich brzegów rzek (asymetryczne wysokości), które będą musiały umożliwić bezpośredni dostęp do mostu, az drugiej strony zapotrzebowanie na żeglowność rzeki z prześwitem wysokości mostu wynoszącym 360 cm .
Po trzecie, wymagane było maks.
5% skłonność do umożliwienia przejścia dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.
Aby osiągnąć te cele, poszukiwaliśmy nowatorskiego projektu konstrukcji, który uwzględniałby statyczną wysokość belki mostu i wysoką balustradę o wysokości 80 cm.
W tym samym czasie uzyskaliśmy brakujące metry ścieżki za pomocą zakończeń w kształcie wachlarzy na mostku, ponieważ większe długości na ich krawędziach obniżają nachylenie.
Ze względu na różną wysokość brzegów rzeki (około 1,5 m różnicy wysokości) plan terenu mostu ma kształt asymetrycznego.
Klepsydry ., co jest wynikiem różnych warunków lokalizacji i nadaje mostkowi postać.
Biorąc pod uwagę wszystkie parametry wejściowe, wynik jest pozornie prosty, ale jednocześnie złożoną i dynamiczną formę przestrzenną, którą można zrealizować tylko za pomocą współczesnej technologii i wspomaganego komputerowo projektowania.
Jest to język sztuki, który pośrednio mówi o czasie, w którym zbudowano strukturę.
Most jest więc zdematerializowany z lirycznie zmiękczonymi liniami elementów mostu i wyborem jasnobłękitnego koloru, co dodatkowo zmniejsza jego cechy tektoniczne.
Będąc tak zdematerializowanym, może stać się, oprócz podstawowego celu, także abstrakcyjną ideą, symbolem i nową ikoną tego miejsca.
Jasne mosty sprawiają, że przestrzeń, przestronność, światło słoneczne i lekkie wrażenie w przestrzeni.
Ze względu na pragnienie, aby w nocy zachować nienaruszony widok miasta i zachować niezakłócony widok rozgwieżdżonego nieba, oświetlenie pomostu jest przewidywane właśnie z niskich świateł ukrytych w balustradzie ogrodzenia.
Jedynym wyjątkiem jest dyskretne oświetlenie dolnej powierzchni łuku mostu, którego unikalny kształt tworzy rozpoznawalny obraz w nocnej panoramie miasta.
Przejście dla pieszych jest ukształtowane podobnie do pokładu żaglowca, delikatnie zakrzywione i osłonięte od strony rzeki balustradami posiadającymi odrobinę marynarki W barze poręczy balustrady nośnej znajduje się poręcz dla pieszych, która jest dyskretnie oświetlona wzdłuż cała długość mostu.
Poręczowa balustrada ma 80 cm wysokości.
Poręcz podnosi się do wysokości 120 cm za pomocą 40-centymetrowego pasa z dwuwarstwowej hartowanej stali wbudowanej w konstrukcję parapetu.
W ten sposób osiąga się poczucie większej lekkości, a także małe dzieci mogą cieszyć się nieskrępowanym widokiem z mostu.
[podobne: mrówka chojnów, mrówka busko zdrój, samowola budowlana kara ]

Tags: , ,

Comments are closed.

Powiązane tematy z artykułem: mrówka busko zdrój mrówka chojnów samowola budowlana kara